VBTURK Yazılım ve Bilgisayar, İstanbul merkezli hizmet vermek üzere 2000 04 senesine kadar çeşitli firmalara sadece alt yapı sağlayarak kendi ismini ön plana çıkartmamıştır. Günümüz piyasasında büyümek ve hizmet yelpazesini genişletmek için kendi markalarını oluşturmaya başlamıştır.

VBTURK, yazılım alanında eğitim, hukuk, matbaa, tekstil ve internet sektörlerine yönelik özel yazılım hizmetleri sağlamaktadır. VBTURK, yazılım hizmetlerini paket sistemler halinde değil yazılıma ihtiyaç duyan firmanın hazır sistemine entegre ya da o firmanın çalışma düzenine uygun özel çözümler üretmek üzerine şekillendirmiştir.

Internet'in yaygınlaşması ile birlikte yazılım sistemlerinin noktadan noktaya veri akışını kolaylaştırması ve yerel masaüstü yazılımlarının şube ya da bayi ağının bir parçası haline gelmesine sebep olmuştur. Bu tür merkezi sistemlerin geliştirilmesi sürecinde internet üzerinde her noktadan erişilebilecek merkezi sistemler oluşturmak üzerine çalışmalarını hızlandıran VBTURK, 2005 yılında Application Server uygulamalarını geliştirmek üzere DATACENTER hizmetlerini kendisi üretmeye ve yönetmeye başlamıştır. 2005 yılında 1 adet sunucu ile kurduğu donanımsal ve yönetimsel olarak kendine ait web altyapısını 2006 itibari ile 5 adet sunucu; 2007 yılının ilk yarısında ise 9 adet sunucu kapasitesine ulaştırarak çözüm ortaklarına güvenilir ve kaliteli bir hizmet vermeyi kendine hedef edinmiştir.

VBTURK, Internet hizmetlerinde geldiği noktayı kendi web sitesi ve yazılım projelerinin haricinde şekillenen taleplere borçludur. Internet sektöründe güvenilir bir profil çizen VBTURK, PusulaHosting markası ile www.pusulahosting.com adresinde hizmet veren web hosting hizmetlerini harici projelere açarak büyümesine hız katmıştır. Web hosting alanında desteklediğimiz bazı müşterilerimiz kendilerini alıştırdıkları bu güven ortamında sadece web siteleri ile ilgilenerek sitelerini büyütmüş ve kendi sunucularını kurma kararını yine VBTURK tarafından sunulan DATACENTER hizmetleri çerçevesinde almış ve hayata geçirmiştir.

VBTURK, web hosting alanında yaklaşık 200 müşterisine kaliteli bir internet yayını sağlamaktadır. Bu müşteri portföyünün yanında Anadolu illerinde kendi hosting hizmetlerini sağlamak isteyen 6 bilişim firmasına da web hosting alanında bayilik altyapısı sunmaktadır. VBTURK tarafından, sunucu yönetimlerini kendileri yapan 4 bilişim firmasına da DATACENTER (co-location / dedicated) altyapısı sağlanmaktadır.

VBTURK, mobil hizmetler alanında kendi kullanımı için geliştirmiş olduğu toplu sms ve uyarı hizmetlerini 2006 yılının ikinci yarısında Akbank Sanal POS desteği ve PusulaSMS markası ile www.pusulasms.com adresinde hayata geçirdi. Kısa sürede 1000 kişiye ulaşan müşteri portföyü 2006 itibari ile 1500 kişi; 2007'nin ilk yarısında ise 2500 kişiye ulaşmıştır.

VBTURK bu başarısını hiç şüphesiz MSN BOT uygulamasına sahiptir. 2500 kişilik müşteri portföyünün 1500 kişilik ciddi bir bölümü MSN2SMS adıyla daha ilk günden hizmete açılan ve ayrıntılı bilgilere www.msn2sms.com adresinden erişilebilinen hizmeti kullanmaktadır. VBTURK, MSN2SMS BOT uygulamasını yurt çapında çözüm ortaklığı adı altında 2 bilişim firmasına da 7/24 hizmet veren sunucuları üzerinden altyapısını sağlamaktadır.

VBTURK, internet üzerinde ücretsiz olarak VBTURK.NET ve GITARAKOR.COM web sitelerinin yayınını sponsorluk kapsamında ve birer iştirak olarak gerçekleştirmektedir. VBTURK, bu web sitelerinin ücretsiz üyelik sitemi ile çalışmasını ve de giderlerinin reklam verenler tarafından karşılanmasını savunmaktadır. Internet üzerinde birçok benzeri sitenin paralı ve aşırı reklam kirliliği içinde içeriğinin kaybolması nedeniyle ziyaretçilere muadil ve sade,hızlı,kaliteli bir web sitesi sunma hedefi mevcuttur.

VBTURK, eriştiği müşteri portföyünü, kurmayı hedeflediği PusulaShop markası ile www.pusulashop.com adresinden güvenilir ve kaliteli bir hizmet anlayışı ve hızlı bir teslimat ağı ile donatılacak sanal alışveriş sitesiyle de 2007 yılının 4. çeyreğinde buluşturmayı öngörmektedir.

EROL MERCAN
VBTURK Yazılım ve Bilgisayar Hizmetleri, İstanbul
VB#Türk Yazılım & Danışmanlık © 2000-2014